rozliczanie deklaracji
Finanse Prawo

Najczęstsze błędy przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych

Deklaracje podatkowe to zeznania coroczne, składane regularnie, a mimo to wielu przedsiębiorców ma problem z ich wypełnieniem. Poznaj najczęściej popełniane przez podatników błędy.

Błędy mogą odnosić się do prostych rzeczy – jak brak załącznika, niepełny lub błędny adres. Gorzej, jeśli są poważniejsze – dotyczą złego rozliczenia strat. Zeznania muszą być poprawne, dlatego w takich sytuacjach konieczne jest skorygowanie informacji. Część błędów pracownik urzędu poprawi sam, ale często konieczne jest wprowadzenie korekt przez płatnika. Zdarzają się też sytuacje, że trzeba po prostu wytłumaczyć w urzędzie niektóre zapisy.

Częste błędy przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych

Problematyczne zaliczki. Jednym z błędów są problemy, jakie mamy z zaliczkami podczas składania PIT-36 i 36-L. Odnoszą się one przede wszystkim do błędnego wpisywania danych o zaliczkach. Wiele osób myli zaliczki wpłacone w ciągu roku z zaliczkami należnymi.

Brak załączników. Podczas prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest załączenie do zeznania PIT/B. W przypadku prowadzenia działalności i dokonywaniu odliczeń mieszkaniowych – również PIT/D. Przy dokonywaniu odliczeń na dzieci trzeba załączyć PIT/O.

Odliczanie strat. Jest możliwość obniżenia dochodu podlegającego opodatkowaniu o starty z lat ubiegłych. Nie każdy jednak wie, że w jednym roku podatkowym nie można odliczyć całej starty – maksymalnie jest to 50 proc. straty. Trzeba też pamiętać, że nie można odliczać strat z osobnych źródeł.

Brak podpisu i niezaznaczone krzyżyki. Deklarację wypełnij dokładnie, by nie pominąć niczego. Często zapominamy o złożeniu podpisu albo pozostawiamy puste pole w miejscach, w których trzeba je odhaczyć krzyżykiem. W takich sytuacjach na pewno będzie konieczna wizyta w urzędzie i uzupełnienie brakujących elementów. Bez podpisu podatnika formularz jest nieważny. 

Rozliczanie z żoną / mężem. Przy wyborze wspólnego rozliczania trzeba stosować odpowiednie identyfikatory, które pozwolą na odpowiednie rozliczenie: PESEL – przy nieprowadzeniu działalności gospodarczej lub NIP – przy jej prowadzeniu.

Pamiętaj też, że nie każdy może rozliczać się wspólnie z mężem lub żoną – warto wcześniej sprawdzić szczegóły albo upewnić się osobiście (mejlowo, telefonicznie) w urzędzie. Podczas wypełniania deklaracji trzeba też uważać, by nie pomylić i nie wypełnić miejsc przeznaczonych na dane podatnika, z przeznaczonymi na dane małżonka.

KwK, f: RazorMax / pixabay